• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ufka Yolculuk Ödülleri Yoğun katılımlı Bir Programla Dereceye Girenlere Verildi.

Türkiye de Server Gençlik ve Spor Kulübünün düzenlediği, Kırşehir’de SEVA Ahlak, Kültür ve Çevre Derneği ile Ahi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübümüzün ortaklaşa organize ettiği “GÜZEL AHLAK KONULU” konulu Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür yarışmasının konferans ve ödül programı 14 Nisan 2019 Pazar günü saat 14:00’da İl Müftülüğü Konferans Salonunda Kırşehir İl Müftüsü Mehmet YAMAN’ın “Kardeşlik”  konulu çok müstefit bir sunumu ve yoğun bir katılımcı eşliğinde gerçekleşti. Akabinde dereceye girenlerin ödülü takdim edildi. Yarışmada İlkokul, Ortaokul, Lise ve Arapça kategorilerinde dereceye ilk dört öğrenciye ayrıca salon çekilişi dahil birçok katılımcı ve öğrenciye özel ödüller verildi.
   7 sene önce başlayan Ufka Yolculuk yarışmalarının ilki İlmihal konusunda oldu. Daha sonraki yıllarda sırasıyla Kuranı Kerim Meali, Peygamber Efendimizin hayatından ve Hadislerinden yapıldı. Geçen sene Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz diyerek yola çıkıldı. Bu sene ise yine güzel bir konuyu gündeme taşımayı tercih ederek Güzel Ahlak konusunda Türkiye geneli yarışmalar yapıldı. Bu sene 7. Düzenlenen  “Güzel Ahlak” konulu Ufka Yolculuk Yarışması Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklendi. Ayrıca Yarışma; illerde proje ortağı Kulüplerin/Vakıfların/Derneklerin işbirliği ile organize edilmektedir. Kırşehir de de yarışmayı SEVA Ahlak Kültür ve Çevre Derneği ile Ahi Gençlik İzcilik ve Spor Kulübümüz ortaklaşa organize etmektedir.
   Ufka Yolculuk 7. Bilgi ve Kültür Yarışması bu sene farklı şekilde online ve yazılı olarak iki kademede, birde Türkçe ve Arapça dillerinde düzenlenmiştir. Yarışma Türkçe dilinde Ufka Yolculuk için özel olarak hazırlanan İlkokul Kategorisi için “Güzel Ahlak Yolculuğu” Ortaokul Kategorisi için “Erdemler Kampı” adlı kitaplardan, Lise Kategorisi için ise “İhyâu Ulûmi’d-Dîn’den Kesitlerle Güzel Ahlâk” adlı eserlerden yapılmıştır.  Arapça dilinde ise, yine özel olarak hazırlanan İmam Gazzalinin  “Bidayet ül Hidaye” adlı eserinden yarışma yapılmıştır. Yarışmada Türkçe kategoriler için 1. Aşama Online Sınav’da 50 Puan Barajını geçen yarışmacılar 2. Aşama Yazılı Sınava girmeye hak kazanmışlardır.  Derece sıralamasında online sınava bakılmamış sadece yazılı sınava göre ödül alanlar ve sıralamalar belirlenmiştir. Arapça Kategorisi için tek aşamada yazılı olarak yarışmacıların sıralaması belirlenmiştir.


   Uzun süreçli yarışmanın kayıtları Kasım ayında bilgisayar üzerinden yapılmaya başlanmıştı. Yarışmamıza 530 bin kişi kayıt oldu. İlkokul, Ortaokul, Lise Kategorilerinin online sınavı www.ufkayolculuk.com sitesi üzerinden, 17–18-19 Şubat 2019 Pazar, Pazartesi ve Salı günleri 10.00- 22.00 saatleri arasında yapılmıştı. Bu online sınava girip en az 50 puan alan yarışmacılarımız için yazılı sınav tüm Türkiye’de aynı anda  81 ilde ve 900 ilçede, 20.000 gönüllü gözetmenin görev aldığı yaklaşık online sınavı başarı ile geçen 300 bin öğrencinin katılımı ile 17 Mart 2019 Pazar Saat: 10.00  yapılmıştır. Kırşehir’de yarışmamıza 1376 öğrencimiz müracaat etmiş olup yarışma sınavımız, il merkezinde yapıldığı gibi Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur ilçelerinde de yapılmıştır. Bu haliyle ÖSYM den sonra en geniş katılımlı sivil yarışma unvanını almıştır. Yarışmamızda her kategoride dereceye girenlere Türkiye geneli ödüller olduğu gibi İl ve İlçe özel ödülleri de bulunmaktadır.


 

   Yarışmada bizlere destek olan Başta Sayın Valimiz olmak üzere  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze, Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğümüze, İl Müftülüğümüze ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına, yarışmaya katkıda bulunan Eğitim Bir-Sen Kırşehir Şubesi başta tüm STK’larımıza teşekkür ediyoruz Yine yarışmanın tüm aşamalarında bizlere destek veren okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, gönüllülerimize, tüm yarışmacılarımıza özellikle Ufka Yolculuk Kırşehir Ekibine de teşekkür ediyoruz.
350 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
UFKA YOLCULUK YARIŞMASI
FEYZÜ'L KUR'AN
TİF
ÇEKÜD
AKRA FM
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret41876